Teknoloji

Türkiye’de Mobil Abone Sayısı 88,5 Milyona Ulaştı!

Ülkemizde her geçen yıl, internet kullanımı ve mobil abone sayısı artmaya devam ediyor

Türkiye’de haberleşme sektöründeki büyüme dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %32 büyüme kaydeden sektörde yüzler gülüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu  “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu” hakkında değerlendirmelerde bulundu. 532 büyüyen haberşelme sektörünün net satış karının 29,2 milyar dolara çıktığını aktardı.

Mobil Kullanım Süresinde Avrupa’da Birinciyiz

Türkiye’de mobil konuşma süresi aylık 560 dk ortalamayla Avrupa’da birinci konuma yükseldi. Buna paralel olarak monil abone sayısının da 88.5 milyon kişiye ulaştığını söyleyen Karaismailoğlu, monil kullanıcıların %93’ünün de 4,5G’yi tercih ettiklerini aktardı. Adil Karaismailoğlu konuşmasına, “Makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı 7,8 milyon seviyesinde gerçekleşti. 2022 yılı ikinci çeyreğinde cep telefonu ile aylık ortalama 560 dakika konuştuk. Türkiye, bu mobil kullanım süresi ile Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı” sözleriyle devam etti.

Mobil numara taşıyanlar hakkında da bilgi veren Bakan, bu yıl 2,2 milyon kişinin numaralarını taşıdığını ve toplamda da 162 milyon mobil numaranın taşındığını söyledi.

Toplam genişbant internet abonesinin de 89,5 milyon civarında olduğunun altını çizdi. Bu sayı da, geçen yıla göre 4,5 milyon artış anlamına geliyor.

Hızlı internet isteyenlerin tercihi olan Fiber internet hakkında da konuşan Bakan, (%20,4 artışla) 5,2 milyon abonenin de Fiber interneti tercih ettiğini aktardı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, son olarak toplam kullanılan genişbant internet kullanım değerlerini paylaştı. Mobil için 12,8 GB ve sabit internet için de 238 GB değerlerininin yakalandığını söyledi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu