Teknoloji

Teknoloji devi Apple’a 19,4 milyon euro para cezası!

Apple, Brezilya'da bir mahkemenin verdiği karar neticesinde büyük miktarda bir para cezası aldı.

Ünlü teknoloji şirketi Apple, iPhone cihazları ile dünya çapında büyük ilgi görüyor. Şirket, diğer akıllı telefon markalarına kıyasla büyük oranda satış görüyor. Satış anlamında bazı değişiklere giden Apple, kullanıcılarına artık şarj aleti desteği sağlamıyor.

Şarj desteği sağlamaması sebebiyle, Brezilya’da bir mahkeme, şirkete yaklaşık 19,4 milyon euro para cezası verdi. Yargıcın verdiği karar sonucunda, Brezilya’da satılan tüm Apple akıllı telefonlarına şarj aleti eşlik etmesi gerektiği bildirildi. 

Şarj cihazını iPhone satışına dahil etmeyen Apple’a, mahkeme kararı neticesinde, tüketiciye daha önce birlikte verilen şarj adaptörlerini zorunlu olarak tekrardan satması için gerekenin yapılması söylendi.

Haber ajansı Reuters’e göre, bu dava Apple’ı kötü niyetli uygulamalar ile suçlayan bir tüketici ve vergi mükellefi derneği tarafından açıldı. Yaklaşık 19 milyon euro değerinde para cezasına çarptırılan şirketin kararı önemseyip önemsemeyeceği belirsiz. 

Apple, dünya çapında iPhone satışlarıyla ilgili sürekli olarak herhangi bir konuda eleştiriye tutulsa da satış stratejisi bazı kullanıcıları rahatsız etmiyor. iPhone akıllı telefon satışı yanında şarj adaptörü verme fikrinden uzak gibi görünüyor. Şirketin satış politikası çeşitli davalar ile engellenmeye çalışılsa da şu zamana kadar şarj adaptörü ile birlikte iPhone satma fikrinden vazgeçmiyor. 

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu