Teknoloji

ChatGPT, İtalya’da yasaklandı!

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı ChatGPT adlı sohbet robotu İtalya'da yasaklandı. İşte sebebi...

İtalya bugün ChatGPT yapay zeka platformunun hizmetlerinin derhal geçerli olmak üzere ülkeden geçici olarak yasaklanmasına karar verdi.

İtalyan veri koruma kuruluşu Garante’ye göre askıya alma, ChatGPT Avrupa ülkesinin düzenlemelerine uyana kadar yürürlükte kalacak.

Garante ayrıca ABD’li OpenAI şirketinin platform kullanıcıları için, özellikle kullanıcı verileriyle ilgili olarak bilgi eksikliği de buldu.

Yerel makamlar, İtalyanların kişisel verilerinin toplu olarak toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaran yasal bir dayanağın bulunmadığını sorguluyor.

İnsan konuşmalarını simüle edebilen ve işleyebilen popüler yazılımın, başta kullanıcı konuşmaları ve ücretli hizmet abonelerinin ödemelerine ilişkin bilgiler olmak üzere verileri Mart ayında ihlal edildi.

OpenAI, Avrupa Birliği merkezli değildir. Bununla birlikte şirket, bölge için bir temsilci atamıştır. Şirket, olayla ilgili aldığı önlemleri 20 gün içinde bildirmek zorundadır.

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiş büyük bir dil modelidir. Modelin oluşumu, OpenAI’nin 2015 yılında kurulmasıyla başladı ve o zamandan beri şirket, yapay zeka araştırmaları ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. ChatGPT, GPT-3.5 mimarisi üzerinde eğitilmiştir ve doğal dil işleme alanında önemli bir başarı elde etmiştir.

ChatGPT, gelişmiş doğal dil işleme özellikleri ve kullanıcılarla yapılan gerçek zamanlı etkileşimler sayesinde popüler hale gelmiştir. Özellikle, internet üzerindeki birçok web sitesinde ve uygulamada ChatGPT tabanlı sohbet botları kullanılmaktadır. ChatGPT’nin kullanımı, insanlarla doğal bir şekilde etkileşim kurma yeteneği sayesinde, müşteri hizmetleri, yardım masaları, terapi ve eğitim gibi birçok alanda artmıştır.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu