Teknoloji

Apple Watch’tan bir ilk: Erken hamileliği haber verdi

Apple'ın akıllı saati olan Apple Watch bir ilke imza attı. 34 yaşında bir kadın, bu cihaz sayesinde hamile olduğunu anladı.

Giyilebilir teknoloji pazarındaki rekabetçi ürünlerden biri olan Apple Watch, sağlık özellikleri ile birçok kişinin hayatını kurtarıyor. Örneğin düşme algılama işlevi sayesinde, ani sert bir şekilde yere düşüp bayılma anında otomatik olarak acil durum kişilerinize ve ilk yardım hattına haber vererek yardıma ihtiyacınız olduğuna dair haber veriyor.

Kronik hastalıkların tespit edilmesinde dahi rol oynayan akıllı saat bu sefer de erken hamileliği bildi. 34 yaşında bir kadın sosyal paylaşım sitesi Reddit’te paylaştığı gönderide, Apple Watch’un kalp atış hızı izleme özelliği sayesinde hamile olduğunu anladığını ifade etti.

Paylaşımında kalp atış hızının genellikle 57 atım/dakika civarında seyrettiğini, ancak bir gün Apple Watch’un ekranında bu seviyenin normalin üzerine çıkarak 72 atım/dakika olduğu uyarısını gördüğünü aktaran kadın, yaşadığı durumdan büyük bir endişe duyduğunu ve ilk etapta COVID-19’a yakalandığını zannettiğini belirtti.

Yaptığı bir araştırmada erken hamilelikte kalp atış hızının normalin üzerine çıkabileceği bilgisini öğrendiğini söyleyen kadın, bunun üzerine hamilelik testi yaptırdığını ve pozitif sonuç aldığını söyledi. Reddit’te paylaştığı yazısında bu durumu Apple Watch’tan aldığı uyarı sayesinde öğrendiğini de ekleyerek saatini çok sevdiğini paylaştı.

Araştırmalara göre sağlıklı bir yetişkinde kalp atış hızının 60-100 aralığında olması normal, 40-45’in altına düşmesi ise tehlikeli olarak biliniyor. Apple Watch gibi kalp atış hızını ölçen bir giyilebilir cihaz kullanıyorsanız sağlığınızı düzenli olarak takip ederek olası tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu