Teknoloji

Amazon son 3 ayda 30.000 kişiyi işten kovdu!

Amazon şirketi 9 bin çalışanının işine son verdi. Böylelikle son 3 ay içerisinde 30 bin kişinin işten çıkarıldığı açıklandı.

Amazon, sadece 3 ay içinde yılın ikincisi olan yeni işten çıkarma dalgasını duyurdu. Ocak ayında 18.000’den fazla kişiyi veya küresel iş gücünün %1,2’sini işten çıkaran internet devi, 9.000 çalışanın daha işini kaybedeceğini açıkladı.

Karar, CEO Andy Jassy tarafından iletildi. Yeni kesinti dalgası esas olarak AWS bulut birimi, reklamcılık, insan kaynakları yönetimine adanmış bir kol olan PXT ve bir oyun akışı olan Twitch ekiplerini etkileyecek.

Amazon’a göre diğer büyük teknoloji şirketleri gibi, ekonomik istikrarsızlık da personelin gözden geçirilmesine yol açtı. Andy Jassy, “İçinde bulunduğumuz belirsiz ekonomi ve öngörülebilir gelecek için var olan belirsizlik göz önüne alındığında, maliyetlerimizde ve personel sayımızda daha düzenli olmayı seçtik” dedi.

Platformun CEO’su Dan Clancy, yeni kesinti dalgasından etkilenen bölümlerden biri olan Twitch blogunda yaptığı bir gönderide 400 çalışanın işten çıkarıldığını doğruladı. Daha önce NASA, Nextdoor ve Google’da çalışmış olan yönetici, 16 yıl boyunca oyun akışı hizmetini yönettikten sonra geçen hafta istifa eden Emmett Shear’ın yerini alıyor.

“Birçok şirket gibi, işimiz de mevcut makroekonomik ortamdan etkilendi. Kullanıcı ve gelir artışı beklentilerimize ayak uyduramadı. İşimizi sürdürülebilir bir şekilde yürütmek için küçültme konusunda çok zor bir karar aldık.” ifadelerine yer verildi. Yeni duyuru ile sadece 3 ayda Amazon’da yaklaşık 30.000 işçi işten çıkarılmış oldu.

Şirketin dünya çapında 1,5 milyondan fazla çalışanı olduğunu, aynı zamandaOcak ayında 12.000 profesyoneli işten çıkaran Google’dan yaklaşık 7 kat daha büyük olduğunu hatırlamakta fayda var. Aynı ay Microsoft, şirketin 8 yılda yaptığı en büyük kesinti olan 10.000 kişiyi işten çıkardı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu