Teknoloji

Akıllı Telefonunuz Kimliğinizi ortaya çıkarabilir

Lancaster Üniversitesi’nden psikologlar, yedi yüz kişilik bir grubun akıllı telefon verilerini analiz etti. 4,5 bin günlük uygulama verisini kullanım modellerine hesapladılar. Bu günlerin her birinde, insanlar (780 kullanıcı arasında) birbirleriyle eşleştirildi. Bu şekilde AI modeli, bu kişilerin günlük uygulama kullanım modellerini öğrenir.
Araştırmacılar daha sonra AI modelinin bir kişiyi tanımlayıp tanımlayamayacağını buluyor. Anonim kişiler tarafından yalnızca tek bir günlük akıllı telefon etkinliği verildi ve hiçbir kullanıcıyla eşleştirilmedi.

Bath Üniversitesi’nden araştırmacılar, yalnızca altı iş gününde eğitilen AI modellerinin her bir kişinin uygulama kullanım verilerini takip ettiğini söyledi. Yalnızca bir günlük anonim verilerden doğru kişiyi doğru bir şekilde tanımlayabilir. Anonim veriler, toplam verilerin yalnızca üçte biri kadardı.

Kulağa hoş gelmeyebilir, ancak bu AI modelleri belirli bir verinin sahipliğini tahmin ettiğinde, aynı zamanda en olası adayların bir listesini de sağladılar. Bu belirli verilere ait en olası adayların ilk on listesini almak mümkündü. Zamanın yaklaşık yüzde yetmiş beşinde, seçilen kullanıcı en olası adayların ilk on listesinde yer alır.

Bu nedenle, bir kişinin telefon tarafından (otomatik olarak) toplanan uygulama kullanım verilerinin bir kişinin gerçek kimliğini ortaya çıkarabileceğini bilmek her zaman zorunludur.

Bu sektör kolluk kuvvetleri için yeni fırsatlar yaratırken, bu tür verilerin kötüye kullanılması durumunda kişinin mahremiyetini de riske atabilir.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu