Otomobil

BMW, hidrojen yakıtı kullanacak yeni aracı için tarih verdi!

BMW hidrojen ile çalışan otomobili için tarih açıklamasında bulundu. Heyecan verici aracın bütçe dostu fiyatlarla satılacağı aktarıldı.

Alman otomotiv devi BMW, hidrojenli otomobilin gelecekte elektrikli otomobillerden daha popüler olacağını iddia ediyor. BMW’nin Grup Başkanı Oliver zipse, Rolls-Royce Spectre’nin lansman etkinliğinde verdiği bir röportajda, konuya ilişkin detayları paylaştı. Aynı zamanda şirketin bu konudaki vizyonunu da aktardı.

BMW on yıl içinde hidrojenle çalışan arabasını piyasaya sürecek

BMW Grup Başkanı Oliver Zipse, şirketin on yıl içinde piyasaya yalnızca hidrojenle çalışan bir araba çıkaracaklarının sözünü verdi. Öte taraftan gelecekte karşımıza çıkacak olan bu aracın uygun bir satış fiyatı ile lanse edileceğini de söylerine ekledi. Aracın yalnızca belirli bir hedef kitleye hitap etmeyeceğini, herkes için bütçe dostu bir seçenek haline geleceğini ifade etti.

BMW on yıl içinde hidrojenle çalışan arabasını piyasaya sürecek

“Birçok nedenden ötürü hidrojene inanıyoruz,” diyen Zipse, elektrikli otomobile kıyasla bu araçların daha büyük bir başarı sergileyeceğini öne sürdü. Buna sebep olarak ise, hidrojenli arabalarda şarj için gerekli altyapıyı daha kolay bir şekilde uygulayabileceklerini aktardı.

Zira günümüzde elektrikli araçların yeteri kadar büyük bir yaygınlığa ulamaması da dünya genelindeki kısıtlı şarj istasyonları olarak bilinmektedir. Zipse, “Bazı alanlarda, örneğin elektrik şebekesine bağlantınızın olmadığı alanlarda, bir hidrojen altyapısı uygulamak elektrikli altyapısından çok daha kolay bir seçenektir,” dedi.

BMW’nin piyasaya süreceği ilk hidrojenli arabası, 2021 Alman Otomobil Fuarı’nda tanıtılan bir prototip olan BMW iX5 olabilir. Şirket, 2022 yılı sonuna kadar Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortaklarına bu araçtan 100 adet üretip dağıtacak.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu