Gündem

Ukrayna lideri Zelenski’den Birleşmiş Milletler’e sert çıkış!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler ile ilgili son derece dikkat çekici sert bir açıklama yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi (Birleşmiş Milletler) başkanlığını üstlenmesinin “saçma” olduğunu söyledi . Zelenski’nin değerlendirmesine göre bu gelişme, kurumun “iflasını” temsil ediyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin bileşiminde 15 ülke var. Başkanlık, alfabetik sıraya göre her ay döner ve değişir. Rusya, Lahey Mahkemesi olarak da adlandırılan UCM’nin (Uluslararası Ceza Mahkemesi) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tutuklanması emrini vermesinden iki hafta sonra, bu Cumartesi (1 Nisan) organın başkanlığını üstlendi.

Zelensky, Twitter profilinde yayınladığı videoda, “Maalesef, bariz bir şekilde saçma ve yıkıcı bazı haberlerimiz var” dedi. Kayıtta Ukrayna Cumhurbaşkanı, 6’sında (31 Mart) bir bebeğin ölümüne neden olan bir Rus bombalamasından bahsediyor ve şu açıklamaya yer veriyor: “Rusya, BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık ediyor. Bu tür kurumların mutlak başarısızlığını daha fazla kanıtlayacak herhangi bir şey hayal etmek zor.”

Birleşmiş Milletler organının birincil işlevi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamaktır. Konsey ayrıca ekonomik yaptırımlar veya askeri müdahale yoluyla insan haklarını ihlal eden hükümetleri cezalandırmaya karar verebilir.

Yine Twitter’da Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Rusya’nın Konsey’e komuta etmesinin uluslararası toplum için “suratına bir tokat” olduğunu söyledi ve şunları kaydetti: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin mevcut üyelerini, Rusya’nın başkanlığını kötüye kullanma girişimlerini durdurmaya çağırıyorum. Ayrıca Rusya’nın Konsey yasalarına uymadığını da hatırlatırım.”

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu