Gündem

Rusya Ukrayna Savaşında İnternet Devlerinden Yardım Alıyor

Rusya, Ukrayna Savaşında Devlerden Yardım Alıyor

Ukrayna Devlet Başkanı olan Zelenskiy tarafından oluşturulan özel ekibin sunduğu rapora göre, Rusya ordusu Microsoft, Meta, Google ve Apple gibi devlerin hizmetlerinden yararlanıyor. Bu iddia, Batı dünyasındaki bazı şirketlerin sorgulanmasına neden oldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı olan Andri Yermak ile Ukrayna eski ABD büyükelçisi Michael McFaul tarafından kurulan Yermak-McFaul isimli uzman ekip tarafından bir rapor hazırlandı.

Hazırlanan raporun konusu, savaş sırasında Rus ordusunun akıllı telefon, mobil işletim sistemleri ve bulut hizmetleri gibi yeni nesil teknolojileri kullanmasıydı. Raporda, Rus ordusunun söz konusu teknolojileri, iletişim ve gerçek zamanlı keşif amacıyla kullandığı belirtildi.

Hazırlanan rapora göre e-mail, güvenli iletişim teknolojileri ve içerik paylaşımı yöntemleri savaş sırasında kullanılıyor. Bunun dışında sosyal medya ağlarında ise Rusya tarafından dezenformasyon yapılıyor.

Bu raporun ardından uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, özellikle bilgi teknolojilerinin Rusya’nın siber saldırılar yapmasını kolaylaştırdığı ifade edildi.

Raporda; Rusya, ordusunu yönetmek, takip görevleri yapmak, Ukrayna’da bulunan askeri ve sivil altyapıya saldırlar düzenlemek, kendi altyapısını korumak ve enformasyon alanını desteklemek için yabancı bilgi teknolojilerinden yararlanıyor ifadeleri yer aldı.

Teknoloji Devleri Tarafından Verilen Bu Hizmetlerin Engellenmesi Gerekiyor

Savaş sırasında Kremlin tarafından kullanılan teknolojiler arasında şifreleme yazılımlarından bilgi yapı modellemesine kadar birçok gelişmiş sistemin olduğu iddia edildi.

Teknoloji uzmanlarından oluşan bir ekip, Batılı teknoloji devlerinin bu durumu düzeltmesini ve Rusya’nın söz konusu teknolojileri kullanmasının engellenmesini istedi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu