Gündem

Rusya, casusluk iddiasıyla ABD’li gazeteciyi tutukladı

Wall Street Journal'da çalışan ABD'li gazeteci Evan Gershkovich Rusya tarafından casusluk iddiasıyla tutuklandı.

Rusya, Wall Street Journal için çalışan Amerikalı gazeteci Evan Gershkovich’i bugün Ekaterinburg’da “casusluk” suçlamasıyla tutukladı. Gözaltı kararı bir Moskova mahkemesi tarafından onaylandı ve gazetecinin en az iki ay tutuklu kalması bekleniyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez bir ABD’li gazeteci Rus hükümetinin emriyle tutuklandı. Kremlin, gazeteciyi Yekaterinburg’daki bir askeri tesisten gizli bilgi toplamakla suçluyor.

Devlet haber ajansları Tass ve Ria Novosti aracılığıyla konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Gershkovich’in işinin “gazetecilikle hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi. Zakharova aynı zamanda sözlerine şunları da ekledi: “Yabancı muhabirlik statüsü, gazetecilik vizesi ve akreditasyonun ülkemizdeki yabancılar tarafından gazetecilik dışı faaliyetler için kullanılması maalesef ilk kez olmuyor.”

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, günlük brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin tutuklamayla ilgili “herhangi bir misilleme eylemi yapmayacağını” umduğunu söyledi.

Wall Street Journal ise Moskova’nın casusluğu suçlamalarını şiddetle reddediyor. Yayının notunda “Wall Street Journal, Rus güvenlik servislerinin suçlamalarını reddediyor ve güvenilir ve vicdanlı bir gazeteci olan Evan Gershkovich’in derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Evan ve ailesiyle dayanışma içindeyiz” ifadelerine yer veriliyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu