Gündem

Oscar’lara damga vuran ünlü aktivist hayatını kaybetti

1973 Oscar Ödülleri'nde Marlon Brando yerine sahneye çıkıp Akademi'yi protesto eden ünlü aktivist Sacheen Littlefeather hayatını kaybetti.

Ünlü oyuncu ve Kızılderili hakları aktivisti olan Sacheen Littlefeather bugün 75 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi Oscar Akademi ekibi sosyal medya üzerinden duyurdu. Dünya çapında milyonlarca insan bu üzücü kayıp ile ilgili taziye dileklerinde bulundu.

Oscar Akademisi, Twitter üzerinden Littlefeather’ın acı kaybını bildirdi. Akademi, dünyaca ünlü aktivistin bir sözü ile üzücü haberi verdi: “Ben öldüğümde, gerçeğinizi savunduğunuzda sesimi, milletlerimizin ve halkımızın sesini canlı tuttuğunuzu hiçbir zaman unutmayın!

Sacheen Littlefeather, Oscar performansıyla hafızalardan silinmedi

Kalabalık kitleler ilk defa Littlefeather’ın ismini 1973 yılında duymuştu. O yıl vizyona giren ve şu anda kült haline gelen mafya temalı The Godfather filminde unutulmaz bir performansa imzasını atan usta oyuncu Marlon Brando, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştü. Fakat Brando, Akademi’yi protesto etti ve onun yerine sahneye Littlefeather çıktı. Sahnede boy gösteren aktivist, Hollywood’un yerli Amerikalılara karşı yaklaşımına isyan etti. Salonda bulunan bir kısım izleyici yuhalayarak tepki gösterse de günümüzde bu eylem büyük taktir görmeye başladı.

Sacheen Littlefeather, Oscar performansıyla hafızalardan silinmedi

Sacheen Littlefeather sahnedeki protestosu nedeniyle Hollywood’da uzun bir süre kendine yer bulmakta güçlük çekti. Cast direktörleri ve yönetmenler onunla çalışmayı yıllarca reddetti. Fakat seneler sonra Oscar Akademisi, Littlefeather’dan özür diledi ve yaklaşık elli yıl önceki konuşmasını ‘cesaret, zarafet ve alçakgönüllülük’ kelimeleriyle tarif etti.

Oscar Akademisi’nin Littlefeather’dan özür dilemesi geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Bundan kısa bir süre sonra ünlü aktivist ve oyuncunun hayatını kaybetmesi, Akademi ekibini yasa boğdu.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu