Gündem

Nesli Tükenmekte Olan 5 Canlı Türü Daha Koruma Altına Alındı

Harran Kertenkelesi, Karakulak, Bozkır Kartalı, (Çokgözlü) Hatay Mavisi Kelebeği ve Hasbenli Sığırkuyruğu korumada öncelikli türler arasına alındı

  • Tarım ve Orman Bakanlığı, nesli tükenme tehlikesinde olan hayvan ve bitki türlerini takip etmeye devam ediyor. Bu bağlamda AB ile koordineli olarak tespit edilen 5 tür daha bu yok olma kervanına katılan türler olarak belirlendi! Bu türlerden biri de Harran Kertenkelesi. Korumada öncelikli türler arasında; Karakulak, Bozkır Kartalı, (Çokgözlü) Hatay Mavisi Kelebeği ve Hasbenli Sığırkuyruğu bitkisi de bulunuyor.

Harran Kertenkelesi: Diğer kertenkelelere kıyasla daha tombul ve iri yapısıyla dikkat çekiyor. Ortalama 25 cm boyunda olan Harran kertenkelesi sadece Şanlıurfa/Harran/Harran Antik Kent Harabeleri çevresinde yaşadığı biliniyor. Sadece Türkiye’de yaşayan bu endemik tür, yok olma tehlikesi altındadır.

Karakulak: Vaşağa benzemesiyle karıştırılan ve Türkiye’de ilk kez 2022 yılında görüntülenen Karakulak; Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’da yaşamaktadır. Türkiye’deyse; Güney Toroslar, Güneydoğu Anadolu ve Konya Havzası civarında yaşamaktadır. 8-18 kg ağırlıklarında olabilirler. İsmini, kulaklarının Arkasındaki siyah tüylerden almıştır.

Bozkır Kartalı: Atmacagiller familyasından olan Bozkır Kartalı, 74 cm boya, 190 cm kanat açıklığına sahip olabilmektedir. Romanya, Rusya, Orta Asya, Afrika, Hindistan’da yaşamaktadır. Tüm Dünya’da 10 bin civarında kaldığı düşünülmekte.

Çokgözlü Hatay Mavisi Kelebeği: Sadece Türkiye’de bulunan ve Doğu Akdeniz dolaylarında yaşayan bir endemik türlerdür.

Hasbenli Sığırkuyruğu: Tüm Dünya’da 200 civarında türü bulunan Sığırkuyruğu bitkisinden Hasbenli Sığırkuyruğu türüne Türkiye’nin bir çok bölgesinde rastlanmaktadır ama nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Bunların dışında Türkiye topraklarında ve karasularında nesli tükenmekte olan 100’den fazla hayvan türü bulunuyor ve bu sayıya her geçen yıl bir yenisi daha ekleniyor malesef. Bu bağlamda, alınan önlemlerin daha da artırılmasını temenni ediyoruz.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu