Gündem

Mete Gazoz, Meksika’da Düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda 3. Oldu!

2020 Tokyo Olimpiyatlarında Altın Madalya kazanan okçumuz, 2021'de ABD'de düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonasında da bronz madalya kazanmıştı

2020’de Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Milli okçumuz Mete Gazoz, Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nın finalinde yarı finalde İspanya’lı Miguel Alvarino Garcia’ya kaybetti ve ardından Güney Kore’li Kim Je Deok ile 3.’lük mücadelesi verdi. Rakibini 6-4’lük skorla geçmeyi başaran okçumuz 3. lükle yetindi ve bronz madalyayı ülkemize kazandırdı.

Yarı finalde geçildiği İspanyol Miguel Alvarino Garcia gümüş madalya kazanırken 1.’liği yine Güney Kore’li 30 yaşındaki Kim Woo-jin elde etti.

Mete Gazoz Kimdir? İşte Başarıları

Mete Gazoz daha önce 2021 yılında Türkiye’de yılın sporcusu ünvanını da elde etmişti. 1999 doğumlu 23 yaşındaki Giresun asıllı milli sporcu, annesi İstanbul okçuluk Kulübü Başkanı Meral Gazoz sayesinde okçuluğa merak salmış ve 13 yaşında başladığı okçuluk kariyerinde hızla yükselmişti. Yıl 2021’i gösterdiğinde Dünya sıralamasında (olimpik yay kategorisinde) 2.’liğe yükselmişti. İlk uluslar arası başarısını 14 yaşında, Çin’de düzenlenen Dünya Gençlik Okçuluk Yarışmasında kazandı ve klasik erkek yay takımı ile birlikte gümüş madalyaya ulaşmıştı.

2018’de İspanya’da düzenlenen 2018 Akdeniz Olimpiyatlarında altın madalya kazanmıştır. Aynı yıl Almanya’daki Dünya Kupasından 4 altın madalyayla ayrıldı. 2018’de yılın en iyi çıkış yapan sporcusu seçilen Gazoz, Gençler Dünya ve Büyükler Avrupa rekorunu, 698 puan aldığı Avrupa Grand Prix 2019’da Romanya’da kırdı.

2020 Tokyo Olimpiyatlarında İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4’lük skorla geride bırakarak altın madalyaya uzandı. Son olarak, gümüş madalya kazandığı 2022 Akdeniz Oyunları’nın düzenlendiği Cezayir’de İtalyan Federico Musolesi’ye geçildi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu