Gündem

Mahsa Amini’nin Ölümünün Ardından Çıkan Protestolarda Ölü Sayısı Artıyor!

22 yaşında gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak yaşamını yitiren Mahsa Amini, protestoların kıvılcımını ateşledi!

Başken Tahran’da 13 Eylül’de irşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül’de yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin ardından başlayan protestolarda ölenlerin sayısı hızla artıyor. Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve gözaltında olduğu sürede yaşamını yitirmişti. Bu süreçte işkence görüp görmediği konusunda net bir açıklama veye bilgi şu ana kadar gelmiş değil.

Protestoların bir türlü yatıştırılamaması nedeniyle iyice kontrolden çıkan mitingi bastırmaya çalışan polisler ve devrim muhafızlarının mücadelesi devam ederken, aralarında halk, polis ve devrim muhafızlarının da olduğu toplamada 35 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi geldi. İran Devlet Televizyonunndan yapılan bu açıklamayla birlikte, tüm Dünya’nın gözü İran’a çevrildi.

Ölü sayısı konusunda yetkili ağızlardan net bir açıklama gelmiş değil. Ama infialin halen devam ettiği ve giderek yeni bölgelere sıçradığını görüyoruz. Protestocu kadınlardan bazıları başörtülerini çıkarttığı gözlemlenirken. polisinde göz yaşartıcı gazla müdehale de bulunduğu kameralara yansımıştı.

Protestoların sürdüğü Başkent Tahran’ın Sadıkiye, Settarhan ve Mutaharri bölgelerinde güvenlik önlemleri artırılmış durumda. 30’dan fazla göstericinin gözaltına alındığını ve güvenlik nedeniyle internet kısıtlamalarının getirildiği biliniyor.

İnternetin kesilmesinin ardından hem ABD hemde Elon Musk harekete geçeceklerini açıkladılar. Elon Musk, uydudan direkt internet hizmeti için Starlink uydusunun İran için aktif edileceğini duyurdu.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu