Gündem

Kraliçenin ölümü sonrası Coca-Cola ve yüzlerce marka ambalaj değişikliğine gidiyor!

Kraliçe II. Elizabeth'in hayatını kaybetmesi sonrası yüzlerce marka, ambalajlarındaki Kraliyet armalarını kaldırmak zorunda kalacak.

Kraliçe II. Elizabeth kısa bir süre önce 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Başta Birleşik Krallık ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir noktası bu üzücü haber karşısında yasa boğuldu. Geçtiğimiz günlerde Elizabeth’in görkemli cenaze töreni gerçekleştirildi. Bugün basına yansıyan bilgilere göre ise Elizabeth’ten sonra çok sayıda ünlü markanın ambalaj değişikliği yapmak zorunda kalacağı ortaya çıktı!

Yüzlerce marka ambalajlarındaki Kraliyet armasını kaldırıyor

Popüler ketçap ve sos markası Heinz, Coca-Cola, Johnie Walker ve Martini gibi birçok ünlü yiyecek – içecek markası Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından ambalajlarındaki etiketleri değiştirmek zorunda kaldı. Zira bilindiği üzere bunun gibi 800’ün üzerindeki markanın ambalajlarında, belirgin bir şekilde Kraliyet arması yer almaktadır.

Yüzlerce marka ambalajlarındaki Kraliyet armasını kaldırıyor

Bu arma, şirketlerin kraliyet onayına sahip olmaları şartıyla şirketlere verilmektedir. Kraliyet ailesi için mal ve hizmet sağlama karşılığında ürünlerinin üzerine bu armayı ekleyip pazarlayan firmalar, şimdi Elizabeth’in ölümü ile beraber anlaşmanın geçersiz kılınması sonucu yıllar sonra bir ambalaj değişikliğine gitmek zorunda kalacak. Fakat elbette ki söz konusu şirketlerin yeniden bu armayı kullanabilmeleri adına başvuru gerçekleştirebilmeleri de mümkün olacak. Kral III. Charles’tan onay geldiği takdirde, yeniden eskisi gibi armayı ambalajlarında sergileyebilecekler.

Kraliyet armasını kullanmak isteyen markalar, aynı zamanda uygun bir çevresel sürdürülebilirlik politikasına sahip olup olmadıklarını da kanıtlamak zorunda kalacak. Öte taraftan bunun için belirli bir eylem politikası izledikleri takdirde planlarını açıklamaları talep edilecek.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu