Gündem

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde 6 ülke davet edilmedi!

Kraliçe II. Elizabeth dün görkemli bir cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Fakat Birleşik Krallık hükümetinin altı ülkeye cenaze için davet göndermediği ortaya çıktı.

96 yaşında İskoçya – Aberdeenshire’daki Balmoral Kalesi’nde hayata gözlerini yuman Kraliçe II. Elizabeth dün görkemli bir veda töreni ile defnedildi. Tüm dünyada pek çok televizyon kanalının canlı yayında verdiği uğurlama töreni, milyonlarca insanı gözyaşına boğdu. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki devlet liderleri ve temsilcileri, Elizabeth’in cenazesinde yer aldı. Fakat bu ihtişamlı cenazeye altı ülkenin davet edilmediği ortaya çıktı. İşte o ülkeler ve davet edilmeme sebebi…

Birleşik Krallık hükümeti altı ülkeyi kara listeye aldı!

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Westminster Abbey manastır kilisesinde gerçekleşen anma törenine ABD Başkanı Joe Biden, Japonya İmparatoru Naruhito ve İmparatoriçesi Masako, Norveç Kralı V. Harald, Monako Prensi II. Albert, Hollanda Kralı Willem-Alexander, İsveç Kralı Carl XVI Gustaf ve Belçika Kralı Philippe gibi çok sayıda devlet lideri katılım gösterdi. Her kıtadan ülke liderlerinin ve temsilcilerinin yer aldığı cenaze töreni için listeye bazı isimler dahil edilmedi. Kraliyetin altı ülkeye ambargo uyguladığı anlaşıldı.

Birleşik Krallık hükümeti altı ülkeyi kara listeye aldı!

Ortaya çıkan bilgilere göre ülkeler arasındaki gerginliğe rağmen Kuzey Kore, Nikaragua ve İran’a dahi davetiye gönderildi. Fakat listeye dahil edilmeyen isimler içerisinde Rusya, Beyaz Rusya, Suriye, Venezuela, Afganistan ve Myanmar yer alıyordu. Bu ülkelerle Birleşik Krallık hükümetinin diplomatik ilişkide bulunmaması sebebiyle böyle bir karar alındığı anlaşıldı.

Davetliler arasında elbette ki Türkiye de vardı. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan programından dolayı Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine katılım göstermedi. Erdoğan’ın yerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oradaydı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu