Gündem

Fransa’daki protestolarda 1.000’den fazla polis yaralandı

Fransa'da protesto eylemleri devam ediyor. Gerçekleştirilen eylemlerde 1.000'in üzerinde polisin yaralandığı ifade edildi.

Fransa İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Macron’un kararnameyle onayladığı emeklilik reformuna karşı gösterilerde aşırı güç kullanıldığını yalanladı. Sendikalar ateşkes olmayacağına söz veriyor ve ülke çapında yeni grevler duyuruyor.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, bugün Fransa genelinde emeklilik reformuna karşı protestolarda binden fazla polis memurunun yaralandığını söyledi. Journal du Dimanche’ye verdiği röportajda bakan, gösterilerdeki şiddet olayları nedeniyle 1.093 polis ve itfaiyecinin yaralandığını söyledi.

Darmanin’e göre 2 bin 579 kundaklama ve kamu binalarına yönelik 316 saldırı kaydedildi. Protestocular hakkında veri sağlamadı, ancak 36 polis memurunun aşırı güç kullanmaktan soruşturulduğunu söyledi.

Ancak bakan, güvenlik güçlerinin genel olarak göstericilere karşı güç kullandığı yönündeki suçlamaları reddetti ve gösteri hakkının şiddet eylemlerini içermediğini vurguladı.

Polisin yalnızca protestolar şiddete dönüştüğünde müdahale ettiğini ve güç kullanımının meşrulaştırılmasının, “güçlü bir şekilde bile olsa”, amacı “profesyonel isyancılar” tarafından kışkırtılan aşırı şiddete bir tepki olarak haklı çıkarılacağını iddia ediyor.

Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümetinin ülkede emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmaya karar vermesinden bu yana haftalardır protestolarla boğuşuyor. Yeni kurallar, emeklilik yaşının Eylül ayından başlayarak 2030’da 64 yaş düzeyine ulaşana kadar her yıl üç ay artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, fiziksel veya zihinsel olarak zor olduğu düşünülen mesleklerde çalışan bazı işçiler, çalışan nüfusun çoğunluğundan daha erken emekli olma hakkını elinde tutacaktır.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu