Gündem

Finlandiya Başbakanı parti liderliğinden istifa etti

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin bugün flaş bir haberle gündeme geldi. Marin, parti liderliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Pazar günü parlamento seçimlerinde aldığı yenilginin ardından görevi bırakacak olan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin bugün yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Demokrat Parti liderliğini bıraktığını ve önümüzdeki haftadan itibaren yeni seçilen parlamentoda daimi milletvekili olarak görev yapacağını da sözlerine ekledi.

Marin düzenlediği basın toplantısında “Önümüzdeki hafta milletvekili olarak görevime başlayacağım ve umarım daha sessiz bir hayat sürdürebilirim” diyerek cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını da sözlerine ekledi.

Uluslararası pozisyonlar için herhangi bir teklif almadığını söyleyen Marin, geçen Pazar günü yapılan seçimlerde Finlandiya’nın liderliği için bir dönem daha istedi. Ancak partisi Ulusal bu seçimlerin sonucunda üçüncü oldu.

Sanna Marin kimdir?

Sanna Marin, 16 Kasım 1985 doğumlu olan Finlandiyalı bir siyasetçidir. 2019’dan beri Finlandiya Başbakanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi üyesidir ve 2014 yılından bu yana Finlandiya Parlamentosu’nda temsil edilmektedir.

Marin, 2019 yılında Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi liderliğine seçildi ve bu seçim onu dünyanın en genç hükümet başkanı yaptı. Ayrıca, hükümetinde çoğunluğu kadın olan genç bir kadın ekibi de kurdu. Bu durum dünya çapında geniş yankı uyandırdı ve kadınların liderlik konusunda daha fazla yer alması gerektiği konusundaki tartışmaları da artırdı.

Marin, 2012-2017 yılları arasında Tampere Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yaptı ve daha sonra 2017’den 2019’a kadar Uusimaa Eyaleti’nden Finlandiya Parlamentosu Üyesi olarak hizmet verdi. Başbakan olarak göreve başladıktan sonra, işçi hakları, eşitlik ve iklim değişikliği gibi konularda aktif bir rol oynamaya devam etti.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu