Gündem

Çin’den Almanya’ya Çip Fabrikası Tepkisi

Almanya, Alman çip fabrikasının Çinli şirkete satılmasının ulusal güvenliğe tehdit oluşturacağı gerekçesiyle satışı iptal etti. Alınan bu karara Çin’den tepki ve eleştiri geldi

Bir süredir Alman çip üreticisi olan Elmos şirketinin Dortmund kentinde olan fabrikasının, Çinli Sai Microelectronics’in İsveç’teki iştiraki Silex Microsystems’e satılması gündemdeydi. Ancak Alman hükümeti, bu durumun ulusal güvenliğe tehdit oluşturabileceği nedeniyle satışa izin vermedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olan Cao Licien, düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuya ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Çinli şirketlerin, uluslararası kurallar, yerel prensipler ve piyasa kurallarına uygun olarak, karşılıklı fayda amaçlı işbirlikleri yürüttüğünü ifade etti.

Almanya’nın almış olduğu kararı eleştirdi ve diğer ülkelerde faaliyet gösteren Çinli şirketlere adil ve ayrımcı olmayan piyasa ortamı sunulacağını umduklarını belirtti. Ulusal güvenlik endişelerinin bu süreçte bahane olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Aralık 2021’de Elmos, Dortmund kentinde bulunan çip fabrikasını Silex Microsystems şirketine, 85 milyon Euro karşılığında satmayı kabul etmişti. Ayrıca Çin’in Hamburg’daki bir terminalde %24,9 hisse alması, muhalefete rağmen başbakan Scholz tarafından onaylanmıştı.

Alman Başbakanın Çin Ziyareti Sonrası Çip Fabrikasının Satışı İptal Edildi

Scholz tarafından Çin’e yapılan ziyaretin ardından bu kararın alınması, oldukça ilgi çekici görünüyor. Almanya’nın Çin’e olan ekonomik bağımlılığının tartışıldığı şu günlerde, böyle bir karar alınmasına, kaçınılmaz olarak bakılıyordu.

Çinli şirketlerin Bavyera merkezli çip endüstrisi için soğutma sistemleri üreten ERS Electronic GmbH isimli şirketi de almak istedikleri biliniyor. Yapılan bazı anlaşmalara rağmen, Alman hükümetinin bu satışı da iptal edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu