Gündem

ABD’den Ege Adaları Açıklaması!

Gayri askeri statüde olması gereken adalara Yunanistan'ın asker ve mühimmat naklinin devam etmesi, ülkemiz ile Yunanistan arasında krize sebep olmuştu. Bu konuda suskunluğunu bozup, bir açıklama yapacağı söylentileri üzerine gözler ABD'ye çevrilmişti ve o beklenen açıklama geldi. İşte detaylar

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yaptığı basın toplantısında Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilime dair açıklamalarda bulundu. Özetle, Ukrayna-Rusya savaşının devam ettiği şu dönemde, NATO ortakları arasında girilimin artırılmasına yönelik eylemlerin zamanı değil ifadeleri kullanıldı.

Ned Price‘a yöneltilen; “Yunanistan’ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna karşılık verdiği cevap tatmin etmedi. Bu soruya Price, “Rusya’nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Toplantıda Yunan gazetecinin sorduğu “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan’ın mı?” sorusuna da yine kaçamak cevap verdi ve diplomatik olarak çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaparak soruyu geçiştirdi.

Ned Price, İran‘daki ayaklanma ve iran halkının özgürlükçü! çıkışını desteklemeye devam edeceklerini de yineledi. Bilindiği gibi Elon Musk‘ın Starlink uyduları kesilen internet erişimi tekrar sağlamak için bölge üzerine yönlendirilmişti.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu