Genel

Fosil Yakıtlarda Son Başlamış Olabilir

Elektrik üretim süreçlerindeki fosil yakıt kullanımında ilk defa düşüş gerçekleşti.

Elektrik üretim süreçlerindeki fosil yakıt kullanımında ilk defa düşüş gerçekleşti. 2022 yılına ilişkin açıklanan verilere göre toplam elektrik üretiminin %12’lik kısmının yenilenebilir kaynaklardan yapıldığı açıklandı.

Elektrik üretiminde kullanılan fosil yakıtların bu alandaki payı azalmaya başladı. Yaşanan bu durum, fosil yakıtların sonunun başlangıcı olabilir. 2022 yılında küresel elektrik talebinin %93’ünü meydana getiren 78 ülkenin verileri incelenerek ciddi bir çalışma yapıldı.

Yapılan çalışmadan çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Sonuçlara göre 2022 yılındaki elektrik üretiminin %12’lik kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından yapıldı. Bu oran, tarih boyunca elde edilen en yüksek oran olarak dikkat çekti.

Elektrik Üretiminde Temiz Enerjinin Payı Her Geçen Gün Artıyor

Elektrik üretiminde temiz enerjinin payı her geçen gün artıyor. %12’lik oran düşük gibi gözükmesine rağmen, söz konusu oran sadece güneş ve rüzgar enerjisini içeriyor. Nükleer enerji ile hidroelektrik enerjinin de dahil edilmesi ile bu oran %40 seviyelerini aşıyor.

fosil yakıtlar

Yapılan araştırma sonrasında hazırlanan rapora göre ilk defa fosil yakıtların elektrik enerjisi üretimindeki payının azaldığı vurgulandı. Rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanma oranının ise %10 oranında arttığı ifade edildi. Bu artışların en önemli nedeni olarak ise Çin gösteriliyor.

Fosil yakıtların kullanımına dair olan ilgili düşüşün şimdilik çok düşük olduğu, buna karşın ilerleyen yıllarda bu düşüşün daha da hızlanacağı kaydedildi. Dolayısıyla yaşanan bu düşüş, fosil yakıtlar için sonun başlangıcı olabilir.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu