Bedelli Askerlikte 21 gün şartı kaldırılacak mı?

Bedelli askerlik başvurularının hükümetin beklentisinin çok üzerinde bir rakama ulaşarak 750 bini bulması, bu sayının nasıl eritileceği sorusunu gündeme getirdi. Hayatını bir düzene oturtmak isteyen binlerce insan 21 günlük eğitim şartından ve bu şartı ne zaman yerine getireceğini bilmemesinden dolayı mağdur duruma düşebilir. Resmi kanallar bu soruna yönelik hiçbir açıklamada bulunmazken, insanların tedirginlik içerisinde bekleyişi sürüyor.

Binlerce insanı sevindiren bedelli askerlik müjdesi, 21 gün şartı nedeniyle insanların sevincini kursağında bıraktı. Devlete ve millete hiçbir yararı olmadığı kesin olan ve neden bu konuda ısrar edildiğini kimsenin açıklayamadığı gün şartı nedeniyle binlerce insanın mağduriyet yaşaması söz konusu. İnsanlar özellikle sosyal medya aracılığıyla tepkilerini dile getirmelerine rağmen siyasiler tarafından görmezden geliniyor. Bu durum seçimden önce “gün şartı kesinlikle olmayacak” diye söz veren ancak seçimden sonra 21 gün şartı getirerek vaadini tutmayarak binlerce genci ve ailesini hayal kırıklığına uğratan iktidar partisini yaklaşan seçimlerde önemli ölçüde etkileyecek görünüyor.

Henüz 4. celp dönemine dair bir açıklama gelmemişken, binlerce insanın 21 gün şartının kaldırılması ya da uzaktan eğitime dönüştürülmesine yönelik umutla bekleyişleri sürüyor. Medya bu konuya yeterince ilgi göstermezken, bazı yayın organlarında bu problem yer alıyor. İşte o haberlerden biri:

Vatandaş bedelli askerlikte uzaktan eğitim istiyor

 

Bedelli Askerlik 4. celp dönemi

Bedelli askerlik başvurularının 3 Kasım’da tamamlanmasının ardından, 650 bin civarındaki aday 4. celp döneminin açıklanmasını merakla bekliyor. Ancak bu konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmezken, adayların celp bilgilerini kontrol ettikleri E-devlet kapısında da herhangi bir durum değişikliği yok:

Bedelli Askerlik bu Celp Döneminde sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır. Bedelli Askerlik başvurusunu yapmış ve belirlenen bankalardan birine ödeme işlemlerinizi gerçekleştirip herhangi bir askerlik şubesine dekontunuz ile birlikte giderek başvuru işlemlerinizi tamamladıysanız, müteakip celp dönemlerini takip ediniz….

Sistemde kayıtlı sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır.

Bu arada 21 gün eğitim şartının kaldırılması ya da uzaktan eğitime dönüştürülmesi için bedelli askerlik bekleyen binlerce adaydan ve ailelerinden yoğun talep geliyor. Ancak eğitimin kaldırılmasıyla ilgili hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Bunun dışında adaylar belirsizliğin ortadan kaldırılması için bedelli askerliğe başvuruda bulunanların tamamının celp tarihlerinin açıklanmasını istiyorlar.

En geç Aralık başlarında tüm celpler açıklanacak

633 bin 844 kişinin bedelli askerlik için başvurusunu tamamladığını açıklayan Hulusi Akar, bu kişilerin paralarını yatırdığını ve eğitim konusunda planlamaya dahil edildiğini ifade etti. Merakla beklenen eğitim tarihleri ve eğitim yerlerinin ise en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacağını duyurdu.

Bedelli askerlik son başvuru tarihi

Bedelli askerlik başvuruları için belirlenen tarih 3 Kasımda sona eriyor. Adaylar işlemlerini yapmak için ise askerlik şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 3 Kasımda sona eren bedelli askerlik başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağı ise yarın kesinlik kazanacak. Hükümetin 3 Kasımda bir sürpriz yaparak başvuru tarihini uzatıp uzatmayacağı merak konusu.

HULUSİ AKAR’DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Bu arada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bedelli başvurularına ilişkin bir açıklama geldi. Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Akar, ”Bedelliye 724 bin 144 kişi müracaatta bulunmuş, 578 bin 887’sinin işlemleri tamamlanmıştır” dedi. Askerlik şubelerinin önünde oluşan uzun kuyruğa bakarak başvurusunu tamamlayanların artacağını söyleyebiliriz.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bedelli askerlik başvuru kılavuzu asal.msb.gov.tr adresinden yayınlandı. Başvurular e-devlet adresinden yapılacak. Başvuru sürecinde vatandaşlardan iki adımı takip etmeleri beklenecek;

1. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler, E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak barkodlu ödeme belgesinin çıktısı ve kimlikleriyle ile birlikte bu belgede belirtilen banka şubelerinden herhangi birine giderek söz konusu bedeli yatıracak.

2. Barkodlu ödeme belgesi ve bedelin yatırılmasını müteakip bankadan alınacak üç (3) adet banka dekontunun aslı ile birlikte en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına bizzat başvurulması gerekecek.

BEDELLİ ASKERLİK 4. CELP DÖNEMİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bedelli askerlikten faydalanmak için başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşların sorguladığı 4. celp dönemi, 3 Kasım tarihinde yapılacak olan planlamanın ardından adayların erişimine açılacak. Dönemlerin belirlenmesinin ardından detaylar, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma sekmesi ve E-Devlet üzerinden görüntülenebilecek. Duyurunun kesin olarak hangi tarihte yapılacağı ise bilinmiyor.